Hırvatistan'a Üstün Rehberiniz

Hırvatistan'a Üstün Rehberiniz


Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, Hırvatistan son derece popüler bir seyahat noktası haline geldi. Adriyatik Denizi'nin kıyısında yer alan bu sahil kesimi, en güzel Avrupa destinasyonu; tarihi mimarisi, beyaz taş plajları ve yanmış turuncu çatıları, Hırvatistan'ın sunabileceği şeylerin sadece başlangıcı. Bu kılavuzu takip edin ve bir sonraki tatil beldesi Hırvatistan'ı olun!

Hırvatistan'a Üstün Rehberiniz

Seyahat

Hırvatistan'ı dolaşmanın en iyi yolu hiç şüphesiz feribot. Jadrolinija, Hırvatistan’ın en büyük ve en popüler feribot şirketidir ve genellikle adalar arasında ulaşmanın hızlı, ucuz ve güvenilir bir yoludur. Biletlerinizi önceden ya da son dakikada, rezervasyonunuz biraz daha kendiliğinden ise, feribotlar aynı zamanda seyahat etmenin esnek bir yoludur. En yoğun sezonda bile uçakta oturmak kolaydır ve yolculuk oldukça rahattır (uçakta klima ile daha da iyi).

Karada daha uzun mesafeler seyahat ediyorsanız, en iyi seçeneğiniz otobüsle. Uygun fiyatlı ve güvenilirdirler, ancak en yalındır yolculuk olmayacağını unutmayın. Çoğu durumda, yerel otobüsler ayrıca uzun mesafeli otobüsler olarak da hizmet eder, bu nedenle yolculuklar genellikle oldukça uzundur. Ayrıca, seyahatinizle ilgili bir plan yapmaya çalışın ve otobüs istasyonlarında her zaman kalkış ve varış işaretleri bulamayacağınız için ayrılmadan önce otobüs saatlerinin farkında olun. Ancak, insanlar genellikle oldukça arkadaş canlısıdır ve sistemde dolaşmanıza yardımcı olmaktan memnuniyet duyarlar (AirBnb sunucunuzun kullanışlı olacağı başka bir zaman).

Şehirler içinde, Uber ile seyahat etmenin hızlı ve ucuz bir yolculuk için iyi bir seçenek olduğunu gördük.

Hırvatistan'a Üstün Rehberiniz

Konaklama

Hırvatistan'da kaldığınız yer grup büyüklüğünüze çok bağlıdır. Yalnız ya da bir çiftle seyahat ediyorsanız, en iyi seçeneğiniz muhtemelen hostellerde kalmaktır. Hostel fiyatları yıl boyunca önemli ölçüde değişmekte olup, turistlerin yoğun olduğu sezonlara karşılık gelen yaz aylarında çok daha pahalı olmaktadır. Yoğun sezonda, gecelik yaklaşık 10 £ karşılığında bir hostel bulabilirsiniz. Ancak, yaz vurduktan sonra, her biri yaklaşık £ 20 – £ 25 aradığınızı görürsünüz.

Hırvatistan'ı seyahat etmeme dair tecrübelerime göre AirBnb, konaklama açısından gidilecek en iyi yoldu. Dört kişilik bir grup olarak, en yoğun sezonda her gece için £ 10 – 15 £ karşılığında daire veya en-suite özel odalar bulabildik; Kaldığımız her AirBnb mükemmel bir konumdaydı ve ev sahipleri tüm konuksever, canayakın ve yardımseverdi – hatta havaalanlarına ve havaalanlarından ulaşımımızı düzenlemek ya da feribot iskelesinde buluşmak. Bu boyuttaki bir grup için, Hırvatistan'daki AirBnbs kesinlikle bir bütçeye bağlı kalırken, konaklamanızdan en iyi şekilde yararlanmanız için konaklama konusunda gidilecek yoldur.

Hırvatistan'a Üstün Rehberiniz

Şehirler

Hırvatistan’ın turistler için en popüler şehri Dubrovnik. Şehir, ışıltılı kireçtaşı kaplamaları ve görüşünüzün yarısını oluşturan yanmış turuncu çatıları ile kesinlikle çok güzel. Dubrovnik, Hırvatistan sahilinin hemen kenarında yer almakta ve Adriyatik Denizi hakkında inanılmaz derecede geniş okyanus manzaraları sunmaktadır. Dubrovnik'teki mutlak temel faaliyetin kesinlikle Eski Şehir Surları; giriş sadece 100Kn'dir ve şehrin çatı manzarasını takdir etmenin tek yoludur Yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, güneş doğada cennete geldiğinde gerçekten duvarları dövdüğü için bu cazibe merkezini ziyaret etmeye çalışın.

Eğer bir Game of Thrones Hayran, o zaman Dubrovnik, ikonik King’s Landing'in belirleyicisi olacağınız özellikle ilginizi çekecek. Bölümlerin çekildiği sahneyi kolayca tanıyacaksınız ve deneyimleyebileceğiniz çok sayıda yürüyüş turu ve hediyelik eşya dükkanı var.

Arnavut kaldırımlı sokakları, meydanları, kiliselerini ve pazarlarını keşfetmek için şehrin tadını çıkarmak için Dubrovnik’in Eski Kenti’ni gezdiğinizden emin olun. Şehrin yukarısına hayran kalacak huzurlu bir an için şehrin gürültüsünden uzaklaşarak teleferikten Sdr Tepesine kadar gidin.

Gezip görmekten çok sıkılmıyorsanız, akşamları Culture Club Revelin'e gidin; Şehir kalıntıları içinde bulunan Dubrovnik’in en iyi gece kulübü.

Hırvatistan'a Üstün Rehberiniz

Hırvatistan'a Üstün Rehberiniz

Hırvatistan, Diocletian'ın Sarayı'nı ve Aziz Katedrali'ni su üzerinde keşfedebileceğiniz Split şehrinde size daha fazla güzellik ve tarihe sahip. Split, Dubrovnik kadar huzurlu ve sakin değildir, ancak biraz daha gece hayatı olan bir şehir arıyorsanız, Split mükemmel olacaktır. Bütçede harika bir gece geçirmek için akşamları birçok pub taranmasına göz atın.

Şehirdeki en iyi manzarayı görmek için Marjan Tepesi'ne gitmeyi unutmayın – bu kesinlikle bir kaç adım ama buna değer.

Split şehir merkezine kolayca ya da otobüsle ulaşabileceğiniz güzel plajlara sahiptir. Bununla birlikte, eğer plajda zamanla ilgileniyorsanız, Hırvatistan'ın pastoral sahilinin en iyi deneyimini elde etmek için civardaki birçok adadan birine seyahat etmeye kesinlikle değer.

Hırvatistan'a Üstün Rehberiniz

Hırvatistan'a Üstün Rehberiniz

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb, ziyaretinize uygun bir yer. “Milyon Kalplerin Şehri” olarak da bilinen Zagreb, Dubrovnik ve Split'ten oldukça farklı, ama aynı derecede güzel ve canlı.

Şehrin birçok yeşil parkından birinde dinlenmeden önce Zagreb Katedrali ve Aziz Mark Kilisesi'ni kaçırmayın. Ana meydan ile tren istasyonu arasındaki Zrinjevac Park, arkanıza yaslanıp sakin şehri izlemek için harika bir yerdir. İnanılmaz mimari çerçeveli ve yaz aylarında açılan tezgahlarla dolu, bu Zagreb'in en iyi yerlerinden biridir.

Hırvatistan'a Üstün Rehberiniz

Hırvatistan'a Üstün Rehberiniz

Ada

Hırvatistan’ın adaları bu destinasyondaki en sevdiğim kısım. Hırvat adaları küçük ama Adriyatik denizinin inanılmaz berrak suları ile dünyanın en güzel plajlarına ve manzaralarına ev sahipliği yapıyorlar. Dalmaçya Kıyısı popüler bir turizm merkezidir ve feribotla seyahat etmek kolaydır. Seçilebilecek çok fazla ada var, fakat favorilerim Hvar ve Korčula.

Hvar, (diğer birçok şeyin yanı sıra) onu adaların en popüler kılan Avrupa'daki herhangi bir destinasyondan daha güneşli günlere sahip olduğunu iddia ediyor. Hvar'da yapılacak çok şey var, gece kulüplerinden özel plajlara kadar, bu yüzden ne tür bir gezi arıyorsanız, muhtemelen Hvar'da bulabilirsiniz.

Burası daha yoğun ve daha gürültülü adalardan biri, bu yüzden biraz daha uzak bir yer arıyorsanız, Korčula gideceğiniz yer.

Hırvatistan'a Üstün Rehberiniz

Hırvatistan'a Üstün Rehberiniz

Korčula sadece Hırvat adalarının favorim değil aynı zamanda dünyadaki en sevdiğim yerlerden biri. Korčula, Arnavut kaldırımlı sokaklarındaki küçük şehir ve inanılmaz Venedik mimarisi nedeniyle bazen 'mini Dubrovnik' olarak bilinir.

Korčula'daki zamanınız rahat bir şekilde geçirilmeli ve Hırvat güneşini adanın kayalık kıyılarında bekletip berrak Adriyatik sularına bakmalı. Akşamlarınızı adanın bir tarafına hitap eden restoranların ve barların caddesi boyunca dolaşarak geçirin ve akşam yemeğinin tadını deniz kenarında, sokak köşesinde çalan canlı müzik dinleyerek geçirin.

Günlerinizden birini yakındaki küçük adalara bir tekne turu yaparak geçirin (yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuk) – sizi alacak ve günün sonunda sizi alacak bir tekne taksisi alabilirsiniz. Bu adalar, gerçekten kapatıp yenilemek için bir yer arıyorsanız, Korčula'dan daha huzurlu ve huzurlu.

Adanın küçük taret barında gün batımının tadını çıkarın, güneş denize batırken kokteyller servis edin.

Korčula, Dalmaçya Kıyısı'nın ham güzelliğinin ve sadeliğinin tadını çıkaracak ve yavaşlayacak bir yer; Hırvatistan'a yapılan hiçbir seyahatte kaçırılmayacak bir yer.

Hırvatistan'a Üstün Rehberiniz

Hırvatistan'a Üstün Rehberiniz

Ulusal parklar

Hırvatistan’ın doğal güzelliği şehirlerin ve plajların ötesine uzanır ve onu milli parklarda bulabilirsiniz. Plitvice Gölleri, olağanüstü ötesindedir ve milli park, etrafta yürüyüş yaparak, doğal güzelliğin ve basamaklı göllerin inanılmaz manzarasının tadını çıkarırken bir gün geçirmenize olanak sağlar. Buraya otobüsle seyahat edebilirsiniz ve kaçınılmaz turist kalabalığına rağmen, kesinlikle geziye değer.

Hırvatistan'ın doğal güzelliğini daha fazla takdir etmek için Krka, Paklenica ve Kornati milli parklarını da ziyaret edebilirsiniz.

Hırvatistan'a Üstün Rehberiniz

Hırvatistan'a Üstün Rehberiniz

En iyi ipuçları

  1. Mümkün olduğunda seyahat için feribotlara bağlanın
  2. En iyi transfer oranını elde etmek için ATM'lerden nakit para kazanın
  3. Yoğun sezonda gidiyorsanız, kalabalıklardan (ve sıcaktan) kaçınmak için erken kalkın
  4. Gün batımını asla kaçırmayın – Adriyatik Denizi'nde çok daha güzeller, her gün izlemeye çalışın
  5. Sadece şehirleri görmeyin – adalar ülkenin en güzel yerleridir!
  6. Öğrenci kimliğiniz varsa, yanınızda taşıyın; birçok ilgi çekici yer öğrencilere indirimli bilet sunacak.

Hırvatistan için daha fazla seyahat ipucu var mı? Paylaşmak için aşağıya yorum yapın!

Öne Çıkan Resim Kaynağı: https://www.pinterest.co.uk/pin/776167317011377506/

Sizin Nihai Rehberiniz Hırvatistan'a gönderilecek gönderi ilk önce Society19'da yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir